2025. június 26-29. 3 nap Mura + 1 nap Dráva
Az első napon kenuzástanulás, és már akkor is lezizzentő túra. 3 nap Mura + 1 nap Dráva menti ágak vízitúra. Már az első nap is brilliáns. Kis sodrású öbölben megtanítunk kenuzni, aztán a Mura-környéki "lájtosabb" mellékágakon, tavakon, ill. lehet, hogy még a Kerkába is felevezve gyakorolsz. Felkészülsz arra, hogy a többi napon a vízitúra biztonságos legyen.
Szállás a vízitúrán
A Mura (és a Dráva) mentén, ill. környékén bárhol tudsz a booking.com-mal foglalni. Mi - attól függően, hogy az adott időpontban hol és hány szabad hely van - Muraszemenyén (itt 7 szobában 17-en férnek el), Letenyén, Molnáriban, Murakeresztúron, a 4-napos túrázóknak pedig Vízváron foglalunk szállást, de Nagykanizsán is van kemping. Ha kéred, pontosabban kizárólag akkor, ha nagyon jóelőre kéred/kéritek, akkor nektek is "stoppolunk" helyet. Ez azt jelenti, hogy a vendéglátóknak jelezzük az igényt, ők ideiglenesen fenntartják a helyet, de nektek kell formálisan foglalni. A szállás költségét - amit a túradíj nem tartalmaz - nektek kell a szállásadók felé rendeznetek.
Az 1. napi kenutúra: betanulás, gyakorlás és kenuzás Muraszemenye környékén a Mura mellék-, és holtágain, ill. tavakon
11:30-kor Muraszemenyén a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Hódvár Kikötőjében találkozunk! Ha a GPS-be a Hódvár Kikötőt írod nem fogsz eltévedni. Az első nap a tanulásé, gyakorlásé. A Murán ugyanis kizárólag jól irányított kenuk legénységei szállhatnak vízre. Nem tréfa. Viszont a nyílt Murán történő vízre szállás előtt a Mura kisebb sodrású mellékágaiban, ill. festői tavakon meg tudunk tanítani kenuzni úgy, hogy biztonságban vagy.
A kormányosén kívül, megtanítjuk a vezérevezős feladatát. Ezt meglepően kevesen ismerik. A tanulás után sokat gyakorolsz. Tegyük hozzá, a gyakorlási terep már önmagában is horror-gyönyörű. Tehát egy füst alatt félelmetesen csodálatos vízitúrád is lesz tavakon, kisebb ágakban, ill. akár fel-, és beevezve a Kerkába is.
Mi van, ha igazán rutinos, profi vízitúrázókból áll a csapat? Mi van, ha nektek az "élesbeni" Mura-túra előtt már nem kell megtanulni a kenukat irányítani? Mi van, ha ezerszer csináltátok, és jól végzik mind a vezérevezősök, mind a kormányosok a munkájukat? Csak élvezzétek az észbontóan gyönyörű tájat!
Azok a mellékágak, amik a hozzátok képest még kevésbé gyakorlott kenusoknak a betanulási terepet jelentik, a pazarnál is gyönyörűbb, megkapó, vadregényes, csodaszép helyek. Olyan tájak, amikkel nem tudsz majd betelni.
2. napi Mura-kenutúra; Muraszemenye-Molnári, 31 km
Elképesztő lesz. Nem hiszel majd a szemednek. Besírsz. 9:00-kor Muraszemenyén a Mura partján a kocsik utasai kiszállnak. Kérjük vegyetek ki minden a vizen fontos dolgot a kocsikból. Csak a sofőrök leviszik a kocsikat Molnáriba. Ha valaki ezen a napon csatlakozik be a Mura kenutúrába, akkor - egyeztetjük - vagy 9-kor Muraszemenyén vagy 9:30-kor Molnáriban, Molnári községen belül pedig az Alkotmány utca folyó felöli végénél a Mura partján találkozunk!
Molnáriban hagyjuk a lehető legtöbb autót, a teleautó rendszerben, szó szerint tele autókkal Molnáriból visszaugrunk, visszamegy/visszajön minden sofőr Muraszeményére.
Azért hagyunk már délelőtt Molnáriban kocsikat, hogy amikor majd a kenukkal a Murán Molnáriba érünk, akkor már legyen(ek) ott autó(k).
Muraszemenyén felszerelés átadás-átvétel, bepakolás, még egy ellenőrző leltár, még egy üveg ásványvíz, még egy kis naptej, még egy-két túravezetői intelem és instrukció után vízre tesszük a hajókat.
Ha valaki csak ezen a napon kezdi a vízitúrát, tehát neki nem volt tegnap kenuzástanulás és gyakorlás, ellenőrízzük, hogy tényleg biztonságban van-e az adott hajó vagy csapat. Megnézzük, hogy hogyan irányítjátok a kenukat. Reméljük a jelentkezési folyamatban komolyan vettétek: a vízitúra veszélyes üzem. Bízunk abban, hogy egyik hajó legénységének sem kell a parton maradnia. Emberélet a tét. De ha Hála Égnek tényleg magabiztosan uraljátok a kenukat, akkor 'off we go'! SHOW TIME. Fontos. Ha valaki csak ma csatlakozik a vízitúrába és budapesti vagy budapest-környéki, akkor már nagyon korán az M7-esen kell lennie.
Könnyen lehet, hogy a Balaton felé a forgalom erős lesz az autópályán a kenutúra napján (is). Bocsánat, de az elkésőket nem tudjuk megvárni. A vízitúra végén a teleautó rendszerünk segítségével könnyen visszajutsz az autódhoz, hiszen már lesz a napi célban (Molnáriban) autó vagy autók, ami(k) visszareppenti(k) a sofőröket a Muraszeményen (azon belül Alsószemenyén) hagyott kocsihoz.
3. napi Mura-túra: Molnári - Őrtilos, 15 km
Azokkal, akiknek ez a 2., vagy a 3. túranapja lesz, a szálláshelyekre is figyelemmel egyeztetjük a logisztikát. Ha valaki csak erre a napra jön, és kocsikkal jön/jöttök a vízitúrára, akkor 10 órakor, a kenutúra napi céljában, ezen a napon Őrtiloson, a vasútállomás parkolójában találkozunk. A teleautó rendszernek köszönhetően a logisztika olcsó lesz és gyors. Az előző naphoz hasonlóan minél kevesebb autóval megyünk fel a vízre szállás helyére, hogy amikor a kenukkal célba érünk, akkor már legyenek itt (ott) kocsik. Ez a Mura kaland is agyeldobó. A Mura - ha nem ez az első napod - "ismét" - őrült szép muri lesz. De!
Mint mindig, ismét maximális odafigyelést kérünk szépen. Különösen igaz lesz ez akkor, amikor Murakeresztúr magasságában a beakadt fák közelében jövünk le. Lehet, nem biztos, de lehet, hogy lesz olyan, hogy - a tanultak szerint - a biztonság érdekében háttal jövünk le, hiszen előre evezve, túl tudjuk lapátolni a sodrást, és meg tudjuk oldani, hogy ne hátráljunk be a mederbe akadt fákba, de a kenuban előre nézve, és hátrafelé evezve sokkal nehezebb ezt megoldani.
Nyugi, ami leírva bonyolultnak tűnik, azt gyakoroljuk, és Te is, Ti is ügyesen meg fogjátok csinálni. Mindenki megtudja. Apropó, "mindenki". A Mura vízitúrára csak úszni (jól) tudó, csak az önmentés képességével bíró vízitúrázók jöhetnek. A Mura csak úgy biztonságos, ha a mozgásodban az alkati, fizikai adottságok nem korlátoznak. A gyors sodrás miatt a pihenőkkel, fövenyes relax-szal, több pisilési, napozási szünettel is 14 óra körül vége lesz a vízitúrának.
4. napi vízitúra: "lájtos" (csoda)túra Dráva menti mellékágakban
Vízváron, mégpedig Vízvár egyetlen Dráva-partján (a Dráva utca folytatásában) találkozunk! Mindjárt írjuk, hogy mikor, mivel az "attól függ".
Ha Vízváron van a szállásod, akkor lesz idő kényelmesen reggelizni, elkészülni. Választhatsz: vagy kilépsz a kapun és a vízzel, elemózsiával, naptejjel, törölközővel felszerelkezve lesétálsz a Dráva partra, vagy legurultok kocsival. Vízváron a Dráva part a parkoló autóknak biztonságos.
Ha ezen a napon kapcsolódtok be a túrába, és még nem kenuztatok, 9:15-re várunk. Ha viszont már
i) voltatok tegnap / tegnap is a túrán, vagy
ii) ugyan csak erre a napra jöttetek, de nagyon rutinos kenusok vagytok, akkor másodperc pontossággal 10:00-kor találkozunk.
Wc, naptejezés után megkezdjük az oktatást azoknak, akik már ültek kenuban, de még nem nagyon tapasztaltak. Mindent lassan, jól követhetően megmutatunk, elmagyarázunk, újra és újra, lassan, többször megmutatunk. Közben naptejezzetek. Aztán kiosztjuk a felszerelést, felvesszük a mindenkinek kötelező mentőmellényt, vízre tesszük a hajókat. Vízre szállás után - a képen is látható - beöblösödésben egy ún. sarkantyú, egy hosszú, és a folyásra merőleges kőből készített félsziget fedezékében kezdődik a gyakorlás. Biztonságos a hely. Nem áll fenn annak a veszélye, hogy a Duna-Dráva torkolatnál vagy a Fekete-tengernél érnénk utol, ha elsodródsz. (Ezt csak udvariasságból írjuk. Max. a Vaskapuig mennénk utánad.)
Ahogy egyre ügyesebbek a legénységek, szép lassan készek vagyunk az óvatos indulásra. 10 órakor megjönnek a szuper profik is, ők is wc, naptejezés, szöttyögés, kenupakolás után készek az indulásra. A 45 perce még életükben először kenuzók cucca eddig a parton volt, most a bepakoláshoz még néhány percre kikötünk, ill. még egyszer érdemes elmenni wc-re. Végül régi és friss profik együtt, ellökjük a kenukat a parttól. Akik már voltak tegnap is, vagy van kenus múltjuk, azok csak élvezik a nagyszerű tájat, akik ma kezdik a vízitúrázást, azokkal folytatódik a gyakorlás. Mindig a komfortzónán belül maradunk, elindulunk evezéstechnikailag "lájtosabb" ágon, folyamatosan zajlik a coaching.
Ha kell, megfogjuk a lapátot, a karodat, kezedet, segítünk - és szinte már szálltok a kenuval. Kapjátok az instrukciókat, a flotta egyre flottabbul megy. Észre sem veszitek, pontosabban olyan eszementen gyönyörű a táj, hogy nagyon is észrevettétek, már vízitúráztok.
Bekukkantunk a kisebb ágakba is, a legszebb holtágakban elmegyünk koppanásig.
Felevezünk egy Dráva melletti kisebb ágon, lazán (vagy nem is olyan lazán) repesztünk (vagy csak ballagunk) fölfelé az ún. limányokat kihasználva. A limány a beöblösödő partoknál a víz sodrással szembeni áramlása. Amikor látod a saját szemeddel, amikor ki is próbálod, csak nevetni fogsz.
És természetesen úgyis spórolunk majd a felevezés fáradtságán, hogy a belső ívek, a domború kanyarok mentén megyünk. Mindig a homorú oldalon sietősebb a vizeknek, ott gyorsabb a sodrás. Elképzelhetetlenül szép helyeken kacskaringózunk és közben tanulsz, tanulsz, gyakorolsz. Már oldalazni is tudsz a kenuddal. Ha biztonságos, akkor a túranap végén rámerészkedünk a (nyílt) Drávára. Olyan lesz, mintha felülnél a TGV-re. A nap során lesz/volt több megálló, pisilési és ebédszünet, mielőtt visszacsorgunk, visszalapátolgatunk Vízváron az indulási helyre!
ELKÉPZELHETETLENÜL gyönyörű lesz, (utólag volt) a táj, olyan bónuszokkal, hogy a Dráva (más hazai folyóinkhoz képest, amit sajnos rondít a PET-palack tenger) úgy is tiszta, hogy nincs rajta sok szemétből álló uszadék. Pozitívan meg leszel lepődve. 14 óra körül lesz vége a túrának, még kérünk segítséget a kenuk szivacsolás utáni pakolásában.
(fotó: Györkő Zsombor)
Vízitúrák a Dráva, a Rába és a Mura mellett sok helyen!
A tisza-to-vizitura.hu oldalon találod a tisza-tavi, a tiszatura-vizitura.hu oldalon a felső-tiszai, Öreg-Túr, Körös, Szarvasi-Holt-Körös, a hernad-vizitura.hu-n a Hernád, a Sajó, és a bodrogzugi, a szigetkozvizitura.hu oldalon a szigetközi, a gemenc-vizitura.hu oldalon a gemenci, valamint a Vajas-fok vízitúráinkat.
Kockázatkezelés
A vízitúrákon alkoholt fogyasztani tilos és a mentőmellény viselése kötelező. A külső körülmények, így az idő-, és vízjárás kockázatát a jelentkezéssel vállaljátok, lásd ÁSZF. Ha külső körülmény miatt nem indulhat a kenutúra, de a túradíjjal együtt utalsz 1700 Ft/fő/nap összegű átregisztrálási díjat, akkor alternatív helyen és/vagy időben túrákat ajánlunk fel. A saját kockázatok (gyomorrontás, foci közben meghúzott vádli, bármi) kezelésére pedig az összes hazai biztosítónál, jellemzően 2.5%-os díj mellett köthető utazási biztosítást javasoljuk, mivel annak része az útlemondási biztosítás is. A biztosítás haszna, hogy ha lázas lesz a gyerek, ne adj Isten temetésre kell menni, stb. nem vész el a túradíj. (Nem vagyunk egyik biztosítónak sem az ügynöke).
Hívj, +36209342760, minden kérdésre szívesen válaszolunk, továbbá a Mura-evezés tervezett időpontja függvényében mondjuk (és term. e-mailben át is küldjük) a túradíj összegét, amelynek az irányárát a túradíj irányárak linkre kattintva máris láthatod.
Jelentkezés a Mura vízitúrára
1. Először is kérünk szépen egy hívást a következő számon:
+36209342760
Egyeztessünk (időpont, létszám, időtartam, közlekedés, szállás- és étkezés, vízitúrás gyakorlat, a résztvevők....). Kérjük az általános szerződési és részvételi feltételek, és a "mit kell hozni" részek alapos elolvasását, majd ezek elfogadása esetén a jelentkezési lap átküldését a raba_vizitura@yahoo.com e-mail címre. (Igen, a Mura kenutúráink esetén is kérjük nyugodtan használd a raba_vizitura@yahoo.com e-mailünket, a Mura vízitúráinknak nincs külön e-mail címe)
Visszaigazolást küldünk és a visszaigazolást követően (tehát kizárólag az írásos vísszaigazolás után) kérjük a Mura túradíj utalását.
(MediaComm Kft., 12001008-00106900-00100007).
Utaláskor a banki közlemény rovatba kérjük szépen a vízitúrára jelentkező számlázási címét irányítószámmal, a kenutúra időpontját (hónap, kezdőnap és utolsó nap) és a vízitúra helyét (vagyis a Murát) beírni. Például:
6442 Kurd, Honti A. u. 7. 2025. június 26-29. 3 nap Mura + 1 nap Dráva mente