2025. június 28-29. 1 nap Mura + 1 nap Dráva menti mellékágak
1 nap Mura vízitúra + 1 nap kenuzás Dráva menti mellékágakban = az év legjobb 2 napja?
Nagyon reméljük! Ettől függetlenül - miattatok, hogy a csodát, a leírhatatlant biztonságban élvezhesse mindenki - ennek a túrának az ELSŐ napjára csak olyanok jelentkezését kérjük, akik hiba nélkül irányítják a kenukat, akiknek van kenus tapasztalatuk gyors sodrásos folyókon is, akik tökéletesen kontrollálják a kenu mozgását! Kérjük szépen ezt NAGYON komolyan venni, hiszen a vízitúra veszélyes "üzem", a Mura pedig gyors sodrású folyó, a mederben akadályt jelentő fákkal!
Nulladik napi érkezés, végig "fix" szállás
A szállást - természetesen - mindenki intézi és intézheti magának. Aki IDŐBEN jelzi, annak mi stoppoljuk a szállást. Mit jelent az, hogy "stoppoljuk" a szállást? A felénk jelzett szállásigényeket továbbítjuk a szállásadóknak, ők félreteszik nektek a szállást, amely szállást, majd nektek kell a szállásadók felé közvetlenül kifizetni.
Mi szállást Vízváron foglalunk, egy olyan helyen, ahol vannak vendégszobák is, és lehet sátrazni is. Tehát egy csapaton belül is igény szerint választhat magának mindenki olyan szállást, ami jólesik:
A) Van három vendégház, minden házban a földszinten van egy franciaágyas nappali, illetve mind a három ház emeletén van két-két szoba, minden szobában két külön ággyal. Tehát a három darab, egyenként 6-fős házban 18 fő fér el kényelmesen. Mindenhova pótágy is betehető.
A vendégszobás szállás díja 11.000 Ft/fő/éjszaka, a park területén található zárt parkoló használata a szállóvendégeknek ingyenes.
B) lehet sátrazni a közel egyhektáros park területén (4000 Ft/fő/éjszaka).
Vacsora: önellátó vagy közös vacsora, főzési lehetőség a szálláson pazar (és hozzá közös fedett, szúnyoghálós helyiség, ahol meg lehet enni a vacsorát)
1. napi Mura-túra: Molnári - Őrtilos, 15 km
Ha vonattal/busszal jöttök, akkor 10:30-kor Molnáriban találkozunk, de ha kocsikkal jöttök, akkor 10 órakor, a kenutúra napi céljában, ezen a napon Őrtiloson, a vasútállomás parkolójában találkozunk. A teleautó rendszernek köszönhetően a logisztika olcsó lesz és gyors.
Minél kevesebb autóval megyünk fel a vízre szállás helyére, hogy amikor a kenukkal célba érünk, akkor már legyenek Őrtiloson kocsik. Ez a Mura kaland agyeldobó. Őrült szép muri lesz. De! Mint mindig, ismét maximális odafigyelést kérünk szépen. Különösen igaz lesz ez akkor, amikor Murakeresztúr magasságában a beakadt fák közelében jövünk le. Lehet, nem valószínű, de benne van a pakliban, de LEHET, hogy lesz olyan, hogy a biztonság érdekében háttal jövünk le, hiszen előre evezve, túl tudjuk lapátolni a sodrást, és "lazán", biztonságosan meg tudjuk oldani, hogy ne hátráljunk be a mederbe akadt fákba, de a kenuban előre nézve és hátrafelé evezve sokkal nehezebb ezt megoldani. A túravezető kanyarról kanyarra, manőverről manőverre mindent részletesen el fog nektek mondani, konkrét instrukciókat kaptok és a necces helyeken egyszerre csak egy hajó jön le, akinek a túravezető folyamatosan mondja, hogy mikor mit kell csinálnia.
Nyugi, ami leírva bonyolultnak tűnik, azt gyakoroljuk, és Te is, Ti is ügyesen meg fogjátok csinálni. Mindenki megtudja csinálni. Apropó, "mindenki". A Mura vízitúrára csak úszni (jól) tudó, csak az önmentés képességével bíró vízitúrázók jöhetnek. A Mura csak úgy biztonságos, ha a mozgásodban az alkati, fizikai adottságok nem korlátoznak. A gyors sodrás miatt a pihenőkkel, fövenyes relax-szal, több pisilési, napozási szünettel is 15 óra körül vége lesz a vízitúrának. Akár a szálláson lévő tóban (!) úszkálva pihenhetsz a délután, a holnapi táv nem lesz kicsi, bár a túra a Dráva sodrása miatt nem lesz nehéz, de a 45 km mégis csak 45 km.
A 2. napi vízitúra: "lájtos" (csoda)túra Dráva menti mellékágakban
Vízváron, mégpedig Vízvár egyetlen Dráva-partján (a Dráva utca folytatásában) találkozunk! Mindjárt írjuk, hogy mikor, mivel az "attól függ".
Ha Vízváron van a szállásod, akkor lesz idő kényelmesen reggelizni, elkészülni. Választhatsz: vagy kilépsz a kapun és a vízzel, elemózsiával, naptejjel, törölközővel felszerelkezve lesétálsz a Dráva partra, vagy legurultok kocsival. Vízváron a Dráva part a parkoló autóknak biztonságos.
Ha ezen a napon kapcsolódtok be a túrába, és még nem kenuztatok, 9:15-re várunk. Ha viszont már
i) voltatok tegnap / tegnap is a túrán, vagy
ii) ugyan csak erre a napra jöttetek, de nagyon rutinos kenusok vagytok, akkor másodperc pontossággal 10:00-kor találkozunk.
Wc, naptejezés után megkezdjük az oktatást azoknak, akik már ültek kenuban, de még nem nagyon tapasztaltak.
Mindent lassan, jól követhetően megmutatunk, elmagyarázunk, újra és újra, lassan, többször megmutatunk. Közben naptejezzetek. Aztán kiosztjuk a felszerelést, felvesszük a mindenkinek kötelező mentőmellényt, vízre tesszük a hajókat. Vízre szállás után - a képen is látható - beöblösödésben egy ún. sarkantyú, egy hosszú, és a folyásra merőleges kőből készített félsziget fedezékében kezdődik a gyakorlás. Biztonságos a hely. Nem áll fenn annak a veszélye, hogy a Duna-Dráva torkolatnál vagy a Fekete-tengernél érnénk utol, ha elsodródsz. (Ezt csak udvariasságból írjuk. Max. a Vaskapuig mennénk utánad.)
Ahogy egyre ügyesebbek a legénységek, szép lassan készek vagyunk az óvatos indulásra. 10 órakor megjönnek a szuper profik is, ők is wc, naptejezés, szöttyögés, kenupakolás után készek az indulásra. A 45 perce még életükben először kenuzók cucca eddig a parton volt, most a bepakoláshoz még néhány percre kikötünk, ill. még egyszer érdemes elmenni wc-re. Végül régi és friss profik együtt, ellökjük a kenukat a parttól. Akik már voltak tegnap is, vagy van kenus múltjuk, azok csak élvezik a nagyszerű tájat, akik ma kezdik a vízitúrázást, azokkal folytatódik a gyakorlás. Mindig a komfortzónán belül maradunk, elindulunk evezéstechnikailag "lájtosabb" ágon, folyamatosan zajlik a coaching.
Ha kell, megfogjuk a lapátot, a karodat, kezedet, segítünk - és szinte már szálltok a kenuval. Kapjátok az instrukciókat, a flotta egyre flottabbul megy. Észre sem veszitek, pontosabban olyan eszementen gyönyörű a táj, hogy nagyon is észrevettétek, már vízitúráztok.
Bekukkantunk a kisebb ágakba is, a legszebb holtágakban elmegyünk koppanásig.
Felevezünk egy Dráva melletti kisebb ágon, lazán (vagy nem is olyan lazán) repesztünk (vagy csak ballagunk) fölfelé az ún. limányokat kihasználva. A limány a beöblösödő partoknál a víz sodrással szembeni áramlása. Amikor látod a saját szemeddel, amikor ki is próbálod, csak nevetni fogsz.
És természetesen úgyis spórolunk majd a felevezés fáradtságán, hogy a belső ívek, a domború kanyarok mentén megyünk. Mindig a homorú oldalon sietősebb a vizeknek, ott gyorsabb a sodrás. Elképzelhetetlenül szép helyeken kacskaringózunk és közben tanulsz, tanulsz, gyakorolsz. Már oldalazni is tudsz a kenuddal. Ha biztonságos, akkor a túranap végén rámerészkedünk a (nyílt) Drávára. Olyan lesz, mintha felülnél a TGV-re. A nap során lesz/volt több megálló, pisilési és ebédszünet, mielőtt visszacsorgunk, visszalapátolgatunk Vízváron az indulási helyre!
ELKÉPZELHETETLENÜL gyönyörű lesz, (utólag volt) a táj, olyan bónuszokkal, hogy a Dráva (más hazai folyóinkhoz képest, amit sajnos rondít a PET-palack tenger) úgy is tiszta, hogy nincs rajta sok szemétből álló uszadék. Pozitívan meg leszel lepődve. 14 óra körül lesz vége a túrának, még kérünk segítséget a kenuk szivacsolás utáni pakolásában.
(fotó: Györkő Zsombor)
Vízitúrák a Dráva, a Rába és a Mura mellett sok helyen!
A tisza-to-vizitura.hu oldalon találod a tisza-tavi, a tiszatura-vizitura.hu oldalon a felső-tiszai, Öreg-Túr, Körös, Szarvasi-Holt-Körös, a hernad-vizitura.hu-n a Hernád, a Sajó, és a bodrogzugi, a szigetkozvizitura.hu oldalon a szigetközi, a gemenc-vizitura.hu oldalon a gemenci, valamint a Vajas-fok vízitúráinkat.
Kockázatkezelés
A vízitúrákon alkoholt fogyasztani tilos és a mentőmellény viselése kötelező. A külső körülmények, így az idő-, és vízjárás kockázatát a jelentkezéssel vállaljátok, lásd ÁSZF. Ha külső körülmény miatt nem indulhat a kenutúra, de a túradíjjal együtt utalsz 1700 Ft/fő/nap összegű átregisztrálási díjat, akkor alternatív helyen és/vagy időben túrákat ajánlunk fel. A saját kockázatok (gyomorrontás, foci közben meghúzott vádli, bármi) kezelésére pedig az összes hazai biztosítónál, jellemzően 2.5%-os díj mellett köthető utazási biztosítást javasoljuk, mivel annak része az útlemondási biztosítás is. A biztosítás haszna, hogy ha lázas lesz a gyerek, ne adj Isten temetésre kell menni, stb. nem vész el a túradíj. (Nem vagyunk egyik biztosítónak sem az ügynöke).
Túradíj irányár
Hívj, +36209342760, minden kérdésre szívesen válaszolunk, továbbá a túra tervezett időpontja függvényében mondjuk (és term. e-mailben át is küldjük) a túradíj összegét
Jelentkezés a Dráva + Mura vízitúrára

Kérünk szépen egy hívást! +36209342760
Egyeztessünk (időpont, létszám, időtartam, közlekedés, szállás- és étkezés, vízitúrás gyakorlat, a résztvevők....). Kérjük az általános szerződési és részvételi feltételek, és a "mit kell hozni" részek gondos és alapos elolvasását, majd ezek elfogadása esetén a jelentkezési lap átküldését a raba_vizitura@yahoo.com e-mail címre.
Visszaigazolást küldünk és a visszaigazolást követően (tehát kizárólag az írásos vísszaigazolás után) kérjük a túradíj utalását.
(MediaComm Kft., 12001008-00106900-00100007). A banki utalás során a banki közlemény
rovatba kérjük a vízitúrára jelentkező számlázási címét irányítószámmal, a kenutúra időpontját (hónap, kezdőnap és utolsó nap) és helyét beírni. Ez fontos! Nagyon nem jó, ha - mondjuk - a Mura+Dráva helyett a Rábán, vagy a bodrogzugi ártérben várunk. Egy példán keresztül nézzük a banki közlemény rovat helyes kitöltését. Ill. fontos, hogy a közlemény rovatba a nevedet semmiképpen NE írd be. Eleve azzal kezdődik az utalási infó, hogy kitől jött az utalás. A nevedet tudjuk, de ha beírod a nevedet, akkor pont elveszed a nagyon kevés helyet a LÉNYEGI infótól!!
Pl. 4725 Nyírlapos, Kakukk sor 10. 2025. június 28-29. Mura+Dráva
